Bezpieczne odśnieżanie: Miałem dwa metry śniegu na dachu.

W wielu częściach kraju dachy domów są pod ciężarem śniegu. Odśnieżanie dachu należy pozostawić profesjonalistom.
Zima ma mocny oddźwięk na dużej części kraju. W wielu miejscach w ciągu ostatnich kilku dni spadło więcej świeżego śniegu niż kiedykolwiek wcześniej. Ogromny ciężar śniegu może stanowić wyzwanie dla dachów – i prowadzić do groźnych lawin dachowych.
W takich sytuacjach niektórzy właściciele domów dzielnie sięgają po drabiny i łopaty do śniegu. Może to być jednak bardzo niebezpieczne, co eksperci niestrudzenie podkreślają: zaledwie kilka dni temu mężczyzna spadł z dachu swojego rodzinnego domu podczas odśnieżania, podobnie jak trzech mężczyzn, którzy spadli ze swoich dachów.

Tylko w ekstremalnych warunkach pogodowych.


Kilka dni temu odśnieżanie dachów jest konieczne tylko w ekstremalnych warunkach pogodowych, ponieważ konstrukcje są projektowane na ponadprzeciętne ilości śniegu. Ile śniegu musi wytrzymać dach, jest różnie regulowane w zależności od regionu.
Powinieneś wiedzieć, co konstrukcja wytrzyma i jaka jest pogoda twierdzi mistrz dekarzy, szklarzy i hydraulików. Zdecydowanie radzi, aby do czyszczenia dachu zatrudniać tylko profesjonalistów. Są one mocowane na dachu przez kolegę lub dźwig, który również przenosi je na dach.
Jednak ta zima w wielu miejscach zmusza dekarzy do granic możliwości: Nasi pracownicy są w ciągłym użyciu, już prawie nie można sobie z tym poradzić. Mieliśmy mnóstwo śniegu na dachach, które miały prawie dwa metry wysokości, Jedenastu pracowników było w pracy. A następnego dnia śnieg na dachu znów był tak wysoki.


Niebezpieczeństwo lawin dachowych.


Zdaniem ekspertów, obecnie szczególnie niebezpieczne jest to, że systemy przeciwśniegowe montowane na dachach – są to zazwyczaj śnieżki o wysokości około 20 cm, które mocowane są do dolnego końca dachu – utrzymują dolną warstwę śniegu, ale warstwy powyżej to niekontrolowane i jak lawiny w głębokim piorunie. Najlepsza ochrona przed śniegiem jest bezużyteczna, jeśli znikną warstwy nad nią.
A każdego, kogo uderzy lawina dachowa, uderzy kilkaset kilogramów śniegu w locie swobodnym. Jest potężny, nie możesz tego wyjaśnić. Jednak właściciele domów często nie są świadomi tego niebezpieczeństwa z góry.
Może być też niebezpiecznie, jeśli na dachu jest już od 70 do 80 centymetrów śniegu – a prognozowany jest deszcz, z którym śnieg jest wciągany, a następnie staje się bardzo ciężki. Szczególna ostrożność wymagana jest również w przypadku dachów płaskich.


Tafla lodowa na dachu.


W niskich temperaturach na wielu dachach tworzą się sople. W obszarze okapu jest to zwykle znak, że budynek nie jest dobrze izolowany termicznie. Na całym dachu może tworzyć się pokrywa lodowa, a sople zwisają do ziemi. W takich przypadkach nawet ogrzewanie okapu już by nie pomogło.
Przy odśnieżaniu dachu ważne jest, aby pozostało około 20 centymetrów śniegu, aby dach nie był całkowicie wolny od śniegu – pozwala to na bezpieczniejsze poruszanie się po dachu, a sam dach jest lepiej chroniony – tłumaczy fachowiec.
Nawet jeśli zima prawdopodobnie będzie trwała nadal: nie ma miejsca na panikę. 50 centymetrów śniegu na dachu zwykle nie stanowi problemu. A biały blask na dachach ma pozytywny efekt uboczny: Śnieg jest dobrą izolacją termiczną.

1 thought on “Bezpieczne odśnieżanie: Miałem dwa metry śniegu na dachu.

  1. Chyba nie trzeba nikogo uświadamiać, jak niebezpieczna i ciężka jest 2 metrowa warstwa śniegu. Bezzwłocznie wymaga usunięcia!

Comments are closed.