Impregnacja drewna – praktyczny poradnik

Drewno to jeden z najstarszych znanych ludziom materiałów. W czasach prehistorycznych odkryto jego potencjał, wykorzystując je jako środek do rozpalania ognia. Potem drewno zyskało popularność jako naturalny budulec, a ludzie zaczęli tworzyć z niego elementy domów: ściany, podłogi, drzwi i ramy okien. Jest ono doceniane przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne i szeroki wybór gatunkowy. Niestety drewno jest też podatne na uszkodzenia z powodu działania warunków atmosferycznych, a także różnego rodzaju szkodników. W tym tekście przedstawimy Ci w kilku krokach, jak zabezpieczyć drewno przed degradacją, czyli jak je zaimpregnować!

Jaki jest cel impregnacji drewna?

Impregnacja drewna stwarza barierę ochronną między materiałem a otoczeniem, dzięki której drewno jest chronione przed czynnikami atmosferycznymi (np. wilgocią, śniegiem, promieniowaniem ultrafioletowym), a także grzybami i owadami. Impregnacja jest w stanie znacząco zwiększyć funkcjonalne i estetyczne wartości drewnianych elementów domu.

Etapy impregnacji drewna

Aby odpowiednio zaimpregnować drewno, musimy pamiętać o skrupulatnym przygotowaniu powierzchni, którą będziemy pokrywać środkiem impregnującym (wysokiej jakości środek do impregnacji drewna możemy znaleźć w ofercie https://sklep.torys.eu/). Należy więc zadbać o to, aby podłoże było suche i czyste, a następnie wygładzić je papierem ściernym. Dobrym rozwiązaniem jest również wyszlifowanie impregnowanej powierzchni w celu uzyskania jak najestetyczniejszego efektu.

Substancję impregnującą przygotowujemy według instrukcji producenta i nakładamy wybranym narzędziem, np. gładkim pędzlem o miękkim włosiu, który umożliwia równomierne pokrycie materiału produktem.

Na odpowiednio oporządzone drewno nakładamy dwie warstwy impregnatu. Przy aplikacji pierwszej warstwy musimy w ciągu kilku minut nałożyć środek na wybraną powierzchnię przy użyciu pędzla, a następnie obserwować, kiedy zacznie ona matowieć. Wtedy rozcieramy ją raz jeszcze przy użyciu schnącego już pędzla na długości słojów i czekamy ok. 12 godzin do całkowitego wyschnięcia.

Po 12 godzinach podłoże należy poddać kolejnej sesji szlifowania papierem ściernym, oczyszczania, a następnie aplikacji drugiej warstwy impregnatu, który wcieramy dokładnie z użyciem półsuchego pędzla po tym jak powierzchnia zacznie ponownie matowieć i zostawiamy do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.

Podsumowanie

Impregnacja drewna pozwala na przedłużenie jego żywotności poprzez stworzenie warstwy chroniącej je przed warunkami atmosferycznymi i szkodliwym działaniem różnych organizmów. Środek impregnujący powinniśmy nakładać zawsze na oczyszczoną powierzchnię drewna dwuetapowo, tak aby osiągnąć jak najtrwalszy efekt.