Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Kupno mieszkania to poważna decyzja, na którą decyduje się wiele osób. W dzisiejszych czasach mało kto ma gotówkę na zakup mieszkania. Dlatego też z reguły decydujemy się na kredyt hipoteczny, który będziemy musieli spłacać przez kolejne 20-35 lat. Wiele osób zastanawia się czy warto kupić mieszkanie, czy może lepiej poczekać aż ceny nieruchomości spadną. Tutaj wiele zależy od naszej sytuacji życiowej i finansowej.

Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Rosnąca inflacja i stopy procentowe sprawiają, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na kredyt hipoteczny. W końcu zobowiązujemy się do comiesięcznego płacenia niemałych rat. Z drugiej strony ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną, głównie za sprawą inflacji. Zatem nieruchomości stają się coraz droższe. W najbliższych latach raczej nie ma co liczyć na nagły spadek cen nieruchomości. Jednak ceny mieszkań powinny być w miarę stabilne. Z kolei nie wiemy jak rozwinie się inflacja, a także o ile wzrosną stopy procentowe. Dlatego też musimy zastanowić się czy jesteśmy w stanie płacić co miesiąc ratę kredytu, a także czy ewentualne podwyżki rat nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Ułatwioną sytuację mają pary z dziećmi, gdyż świadczenia otrzymywane od państwa mogą zabezpieczyć nas przed inflacją.

Ważnym aspektem jest także pandemia koronawirusa. Musimy przemyśleć czy kolejne fale pandemii nie wpłyną na ograniczenie godzin pracy czy zwolnienie. To wiązałoby się z dużym problemem. Dlatego też warto zabezpieczyć się zawczasu. Możemy przeglądać oferty pracy w internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy w razie utraty pracy mamy szansę na szybkie znalezienie nowej. Warto także mieć jakieś oszczędności, które w razie utraty pracy możemy wykorzystać chociażby na spłatę rat kredytu.

Kredyt hipoteczny to dobry sposób na finansowanie nieruchomości, jeśli mamy pewna posadę, a także zarabiającego partnera. Związek formalny, czyli małżeństwo jest dużym ułatwieniem w czasie starania się o kredyt hipoteczny. Zwłaszcza, jeśli potrzebujemy dużej kwoty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy warto kupić mieszkanie w obecnych czasach. Jednak zakup nieruchomości to inwestycja na lata. Jeśli wiemy, że najbliższe lata chcemy spędzić w danym mieście, to warto zainwestować w mieszkanie. Jeśli jednak rozważamy przeprowadzkę w niedalekiej przyszłości, to lepszym wyborem będzie wynajem mieszkania.