Jak prawidłowo zadbać o armaturę wodociągową? Zapewnij długowieczność Twojej instalacji!

Podstawą każdego systemu zasilania w wodę jest wysokiej klasy armatura wodociągowa. Od jej sprawności zależy przepływ wody, a nawet jej czystość. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych elementów, tak i armatura przez lata ulega degradacji, czy uszkodzeniu. Jak zadbać o poszczególne jej komponenty, by zapewnić sobie komfort użytkowania na lata? Oto kilka porad, które z pewnością pomogą uniknąć problemów!

Jak dbać o armaturę wodociągową?

Regularna, systematyczna kontrola oraz konserwacja armatury wodociągowej pozwala przedłużyć okres działania poszczególnych elementów domowej instalacji. Część z tych operacji przeprowadzana jest przez zakład, który zarządza miejską siecią wodociągową, inne możemy wykonać we własnym zakresie. Mowa przede wszystkim i takich działaniach jak odpowietrzanie instalacji wodnej, konserwacja zaworów i zasuw, czy bieżące monitorowanie sprawności działania elementów armatury wodociągowej. Szczególnie niebezpiecznym okresem dla każdej instalacji jest zima, kiedy w wyniku niskich temperatur, często dochodzi do zamarznięcia, a w konsekwencji pęknięcia rury. Taka awaria skutkuje brakiem dopływu wody i może dotyczyć wyłącznie naszego budynku, albo całej okolicy. Właściciele domów powinni we własnym zakresie zatroszczyć się o stan swoich przyłączy, dokonując regularnych przeglądów oraz serwisu poszczególnych podzespołów instalacji łączącej dom z siecią wodociągową.

Jak zbudować solidną instalację wodociągową na lata?

Kluczem do uzyskania jak największej trwałości instalacji wodnej jest odpowiedni dobór elementów wchodzących w skład armatury wodociągowej. Każdy z nich powinien cechować się wysoką jakością wykonania oraz dobrej klasy materiałami. Przykładem solidnych podzespołów armatury wodociągowej są produkty oferowane pod adresem https://www.anwod.com.pl/, na stronie firmy ANWOD, która zajmuje się produkcją elementów instalacji wodnych już od przeszło 30 lat. Dzięki precyzji wykonania oraz zaawansowanej technologii wytwarzania każdy z elementów zachowuje wysoką jakość. Działanie produktów jest poparte licznymi atestami oraz certyfikatami.

Jakie elementy wchodzą w skład armatury wodociągowej?

Pod pojęciem armatury wodociągowej rozumiemy szereg elementów, przeznaczonych do zarządzania przepływem wody w instalacji. Każdy z nich stanowi część przyłącza wodociągowego i służy jako łącznik pomiędzy instalacją w budynku oraz ogólną siecią wodociągową, która zazwyczaj przeprowadzana jest pod ziemią, w osi ulicy. Do podstawowych elementów, wykorzystywanych w instalacjach zaliczamy między innymi nawiertki, zasuwy, czy studnie chłonne. Od jakości wykonania tych podzespołów może zależeć trwałość i skuteczność działania całej armatury wodociągowej.