Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne opierają się na prostym i bardzo praktycznym podejściu, które pozwoli Ci zaoszczędzić na miesięcznym zużyciu energii. Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, ich cechy sprawiają, że ich sprawność cieplna jest lepsza niż kotłów tradycyjnych. Jeśli zastanawiasz się nad odnowieniem swojego systemu grzewczego, zalecamy przeczytanie poniższego artykułu przed podjęciem decyzji.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Ten typ kotła jest ewolucją tradycyjnych kotłów gazowych. Wynikają one z potrzeby maksymalnego wykorzystania energii cieplnej wykorzystywanej przez urządzenie, a tym samym osiągnięcia minimalnych strat.

Kocioł odpowiada za produkcję ciepła i przekazanie go do wody obecnej w instalacji danego budynku. Jednak w tradycyjnych kotłach ciepło powstałe w wyniku odparowania było marnowane.

W przypadku kotłów kondensacyjnych mechanizm ten jest bardziej wydajny. Przy kondensacji zachodzi reakcja chemiczna, w której substancja gazowa przechodzi w stan ciekły. Podczas tej zmiany powstaje energia zwana ciepłem utajonym, która jest obecna w spalinach.

Spalanie to proces chemiczny, w którym określone paliwo (gaz) po zmieszaniu z tlenem reaguje i wydziela się ciepło w postaci energii. Powstaje dwutlenek węgla (CO2) i para wodna (H2O).

To ciepło utajone uwalnia się podczas kondensacji pary wodnej powstałej w procesie spalania i jest przekazywane wodzie w celu jej ogrzania. W ten sposób uzyskuje się do 30% oszczędności w zużyciu gazu. Ponadto dzięki odzyskiwaniu tej energii zmniejsza się emisja zanieczyszczeń gazowych. O innych ekologicznych i energetycznie efektywnych rozwiązaniach w budownictwie przeczytasz w https://zainspiruj.pl 

Zalety kotłów kondensacyjnych

Wysoka efektywność energetyczna

Jak wyjaśniliśmy, dzięki wykorzystaniu energii zawartej w spalinach, ich sprawność energetyczna przewyższa sprawność kotłów konwencjonalnych. Kotły kondensacyjne mogą osiągnąć sprawność nawet do prawie 100 %.

Cicha praca

Kotły kondensacyjne regulują swój płomień w zależności od zapotrzebowania, więc nie włączają się i nie wyłączają co chwilę. Oznacza to, że nie słychać odgłosów.

Oszczędności

Dzięki powyższemu Twoje zużycie jest regulowane w taki sposób, że pozytywnie wpływa na Twoje rachunki za gaz. Innymi słowy, po kilku latach zamortyzuje się dodatkowy koszt zakupu kotła kondensacyjnego.

Mniej zanieczyszczeń

Kropelki kondensacyjne odprowadzają część odpadów po spalaniu, które stanowią bezpośrednie zanieczyszczenia. Pozwala to na zmniejszenie emisji tlenu, azotu i dwutlenku węgla nawet o 70 %.