Klinkier na elewacje – czy to dobry pomysł?

Obecnie najpopularniejszym materiałem elewacyjnym jest tynk, a szczególnie tynk strukturalny. Jest odporny na wariacie pogodowe, a także na zabrudzenia i w pewnej mierze na uszkodzenia mechaniczne. Jednak w celu upiększania posesji stosowane są również inne rozwiązania, w tym klinkier, który może być używany w połączeniu z inną strukturą, jak i samodzielnie. Czy zastosowanie klinkieru na elewacji jest dobrym pomysłem?

Klinkier – co to i jakie ma właściwości?

Klinkier wytwarzany jest z gliny. Tworzony z masy plastycznej produkt jest kształtowany, a następnie poddawany suszeniu i wypalaniu w temperaturze ok. 1100°C. Tak otrzymany materiał charakteryzuje się wysoką twardością oraz wytrzymałością. Cechy klinkieru:

• nasiąkliwość do 6 procent, a więc bardzo niska;
• odporność na mróz;
• duża wytrzymałość obciążeniowa;
• niewrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Ponadto klinkier jest ceniony za wrażenie estetyczne oraz na stwarzanie niesprzyjających warunków dla pojawiania się mchu.

Dobór klinkieru na elawację

Klinkier na elewacje można bardzo łatwo dostosować do nawet wyszukanych wymagań aranżacyjnych. Cegły klinkierowe na elewacje mogą występować wariancie gładkim albo z porowatą strukturą. Materiał dostępny jest również w wielu wersjach kolorystycznych. Nie tylko w najpopularniejszej ceglasto-czerwonej czy grafitowej, ale również w kolorach brązu, czy tak abstrakcyjnym dla cegieł, jak zielonym.

Cegła klinkierowa ma jednak pewien mankament. Jako wyrób naturalny jest niesłychanie trudny do skopiowania i w rzeczywistości najlepsi producenci cegieł klinkierowych nie zagwarantują idealnie dopasowanych do siebie odcieni cegły. Nie dotyczy to jednej partii towaru, ale jeżeli inwestorowi zabraknie cegieł, ponieważ źle obliczy jej zapotrzebowanie na elewacje, wówczas z dopasowaniem pod względem odcienia domówionych cegieł będzie duży kłopot.

Elewacja z klinkieru – wykonanie

Porywanie się na samodzielny montaż klinkieru na elewacji jest raczej zadaniem karkołomnym. W takich wypadkach nie chodzi bowiem jedynie o dobranie odpowiedniego kleju, ale i inne aspekty. Tylko specjalistyczna firma budowlana jest w stanie odpowiednio przygotować podłoże wraz z zagruntowaniem, a także dobrać sam klej. Klej do klinkieru na elewację musi być bowiem mrozoodporny oraz niewrażliwy na długotrwałe nasłonecznienie.