Typy, rodzaje i zastosowanie płyt warstwowych

Obecnie spora liczba różnorakich obiektów jest obudowana płytami warstwowymi. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ to stosunkowo łatwy i tani sposób na wykończenie budynku. Płyty warstwowe nie są jednolite i w zależności od ich rdzenia oraz wykończenia mogą być używane na wiele różnych sposobów. Najczęściej są stosowane przy budynkach użyteczności publicznej, widać je na stacjach paliw, czy na supermarketach.

Płyty warstwowe – rodzaje

Ze względu na przeznaczenie płyt warstwowych w odniesieniu do konstrukcji budynku, wyróżnimy rodzaje:

• płyty warstwowe ścienne – przeznaczone do zastosowań wewnątrz obiektu. Ten rodzaj płyt może być używany nie tylko na ściany, ale również na stropy i sufity;
• płyty warstwowe ścienne elewacyjne – przeznaczone do zastosowań na zewnątrz budynków. Znajdują zastosowanie w systemach dekoracyjno dociepleniowych, także przy ocieplaniu stropów;
• płyty warstwowe dachowe – przeznaczone do zastosowań jako pokrycia dachowe. Ponadto mogą być również wykorzystywane w formie płyt stropowych.

Płyty warstwowe – wykorzystanie

Ostatni wymieniony rodzaj płyt warstwowych jest wykorzystywany dosyć często jako pokrycia dachowe. Dotyczy to szczególnie nowo powstających budynków użyteczności publicznej, czyli biurowców, budynków administracyjnych i socjalnych, obiektów sportowych, supermarketów i hal magazynowych. Tego rodzaju płyt używa się również przy konstrukcjach zaplecza budowlanego.

Przy użytkowaniu płyt warstwowych bierze się pod uwagę aprobaty techniczne pod względem dopuszczalności wykonawstwa z nich konstrukcji stropów od wewnątrz. Przykładowo warstwowe płyty dachowe do zastosowań wewnątrz obiektów, nie muszą spełniać rygorystycznych warunków, wymaganych od płyt elewacyjnych. Płyty warstwowe stosowane we wnętrzach nie są narażone na destrukcyjne wpływy warunków atmosferycznych. W odniesieniu do płyt wewnętrznych nie ma również rygorystycznych wymagań pod względem izolacyjności cieplnej, gdy płyty na dach i elewacje muszą posiadać odpowiednie parametry izolacyjne. Dlatego w handlu są dostępne płyty z różnym rodzajem rdzenia.

Płyty PWS-D wykorzystywane są przy zabudowie dachów, a także tworzenia pokryć dachowych na konstrukcjach szkieletowych. Rdzeniem takich płyt jest styropian. Natomiast płyty PWW-D, możliwe do wykorzystania w podobnych sytuacjach są pożądane w konstrukcjach wymagających zwiększonej odporności na ogień. Wypełnieniem tych płyt jest wełna mineralna.