Moda na odnawianie starych mebli

Odzyskiwanie starych lub zabytkowych mebli to praktyka, która cieszy się coraz większą popularnością. Z wielką satysfakcją obserwujemy, jak każde krzesło, stół, komoda czy inny wiekowy lub zniszczony mebel, po odnowieniu, może odmienić atmosferę naszego domu.
Przy odrobinie wyobraźni i cierpliwości można osiągnąć zaskakujące rezultaty. W zależności od zastosowanego wykończenia, odzyskanie antycznych mebli może wzmocnić klasyczny lub rustykalny styl domu lub stworzyć atrakcyjny kontrast między nowoczesnym i nieformalnym projektem. Obecny trend to ratowanie mebli z XX wieku, zwłaszcza z okresu art deco od 1925 do lat 80-tych, chociaż współczesne drewniane meble mogą być również przebudowane i wyglądają dobrze.

Stare lub zabytkowe meble – gdzie je znaleźć?

Gdy mówimy o meblach antycznych, musimy rozróżnić te, które mają do 50 lat oraz te, które mają ponad pół wieku, a które ze względu na swoją wartość warto pozostawić w rękach profesjonalistów ich renowację.
Meble, które mają do 50 lat są tańsze i łatwiejsze do wyremontowania. Można je znaleźć w wielu miejscach: od składziku we własnym domu po rozmaite, rozsiane po całym kraju pchle targi, czy antykwariaty. Inną opcją jest zbieranie mebli, które inni zostawiają przy śmietnikach lub kupowanie ich w centrach recyklingu, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki.

Podejmij wyzwanie

Przywracanie i recykling mebli jest stosunkowo prostym zadaniem, które może być wykonane przez każdego hobbystę. Tutaj przeczytasz, jak odnowić stare meble. Każdy mebel wymaga innych metod renowacji. Jeśli naprawa jest prosta, to nie ma problemu, aby zrobić to samemu. Jednak w przypadku mebla z poważnymi uszkodzeniami lub takiego, który wymaga bardzo skomplikowanej naprawy, warto wezwać profesjonalnego konserwatora lub nawet stolarza, kowala, brązownika… Dlatego przed przystąpieniem do pracy należy zaobserwować stopień zniszczenia mebla i ocenić, czy warto podjąć trud i koszt jego renowacji. Trzeba powiedzieć, że generalnie zawsze istnieją rozwiązania pozwalające odzyskać mebel przed wyrzuceniem go na śmietnik.

Zmiana sposobu użytkowania starych lub zabytkowych mebli

Proponujemy Ci przekształcenie starego mebla w inny, lepiej pasujący i zupełnie inny. Na przykład: praktyczny i dekoracyjny kredens w stylu rustykalnym można uzyskać składając komodę i stary regał. Zmień stolik boczny w wygodny stołek, po prostu go przycinając i tapicerując. Inną bardzo współczesną propozycją jest odnowienie szklanych dzwonków, które były używane w ogrodach warzywnych, a które teraz bardzo dobrze adaptują się jako lampy sufitowe.